Ziemeļu sikspārnis (Eptesicus nilssonii)

Angļu: Northern Bat

Krievu: Кожанок северный

Vācu: Nordfledermaus

Lietuviešu: Šiaurinis šikšnys

Igauņu: Põhja-nahkhiir

Pazīmes: vidēju izmēru sikspārnis, apakšdelms 37 – 44 mm. No citām sugām atšķiras ar īpaši tumšu ādas un apmatojuma krāsojumu. Lidplēves, ausis un purns melni. Muguras apmatojums izteikti divkrāsains: mati pie pamatnes tumši brūni vai melni ar zeltainiem galiem. Vēderpuse netīri dzeltena vai dzeltenpelēka. Ausis samērā īsas, biezas; auss radziņš īss, plats, nedaudz noliekts uz priekšu. Spārna lidplēve piestiprināta pie pēdas ārējā pirksta pamata. Epiblēma šaura. Aste 3–4 mm sniedzas ārpus lidplēves. Izmanto QCF tipa ultraskaņas saucienus. Saucienu CF daļa ultraskaņas detektorā dzirdama kā sulīgi pliukšķi vai pilienveida skaņas pie 30 (27 – 32) kHz.

Sastopamība: ļoti bieži, visu gadu. Sastopams visā Latvijas teritorijā.

 

Barošanās biotopi: ļoti plastiska suga. Barojas gan mežos, gan virs ūdeņiem, gan apdzīvotās vietās; retāk klajā agroainavā, kur parasti arī turas koku rindu vai aleju aizsegā. Labprāt medī ielu apgaismojuma lampu pievilinātos kukaiņus, īpaši aukstās naktīs.

 

Vasaras mītnes: galvenokārt ēkās, bet arī koku dobumos un, retāk, putnu būrīšos. Aukļkolonijas nelielas - vidēji lielas, parasti līdz 50 pieaugušām mātītēm. Vienā gadījumā vairošanās pierādīta arī putnu būrīšos.

 

Ziemošana: ziemo visu veidu pazemes mītnēs, t.sk. nereti arī no sala maz pasargātās vietās. Visbiežāk sastopamā suga smilšakmens alās. Labprāt ziemo arī piemāju sakņu pagrabos. Siltās ziemās var ziemot virszemes mītnēs: malkas un ķieģeļu kaudzēs, koku dobumos u.tml.