top of page
Platspārnu sikspārnis (Eptesicus serotinus)

Angļu: Serotine Bat

Krievu: Кожан поздний

Vācu: Breitflügelfledermaus

Lietuviešu: Vėlyvasis šikšnys

Igauņu: Hilis-nahkhiir

Pazīmes:  Lielu izmēru sikspārnis, apakšdelms 47 – 57 mm. Ausis pagaras, biezas. Auss radziņš īss, augšdaļā noapaļots. Plati un relatīvi īsi spārni, to lidplēve piestiprināta pie pēdas ārējā pirksta pamata. Epiblēma šaura. Astes gals 4–6 mm sniedzas ārpus lidplēves. Purns un ausis brūni - melngani, lidplēves tumši brūnas. Muguras apmatojums garš, brūngano matu virsotnes gaišas ar vieglu spīdumu. Salīdzinoši grūti nosakāms ar ultraskaņas detektora palīdzību, jo platspārnu sikspārņa saucienus iespējams sajaukt ar ziemeļu sikspārņa un divkrāsainā sikspārņa saucieniem. Lidojumā labākās noteikšanas pazīmes ir lielie izmēri un relatīvi īsie un platie spārni (pēc izmēriem līdzīgajam rūsganajam vakarsikspārnim spārni ir gari un šauri).

Sastopamība: ļoti reti, Latvijā atrodas uz sava izplatības areāla ZA robežas. Līdz šim reģistrēts tikai 5 reizes: viens noķerts Papē migrācijas laikā, viens – atrasts kaķa nokosts beigts Rucavā; 3 gadījumos reģistrēts ar ultraskaņas detektora palīdzību Latvijas dienviddaļā – vidusdaļā.

Barošanās biotopi: Latvijā praktiski nav zināmi. Apdzīvotu vietu suga, labprāt barojas arī lielākos klajumos (sporta laukumos u.tml.).

Vasaras mītnes: Latvijā nav atrastas. Ēku suga, veido lielas kolonijas ēku bēniņos. Tuvākā zināmā kolonija Lietuvā.

 

Ziemošana: Latvijā nav reģistrētu šīs sugas ziemošanas gadījumu, bet teorētiski ziemošana ir iespējama. Līdzīgi divkrāsainajam sikspārnim, iespējams, ka pārziemo virszemes mītnēs: spraugās ēku sienās vai ventilācijas šahtās. Ziemo arī  pazemes mītnēs.

Īpašas piezīmes: suga, kurai visbiežāk no visiem Eiropas sikspārņiem tikusi konstatēta trakumsērga.

bottom of page