Mazais vakarsikspārnis (Nyctalus leisleri)

Angļu: Leisler’s Bat

Krievu: Вечерница малая

Vācu: Kleinabendsegler

Lietuviešu: Mažasis nakviša

Igauņu: Väikevidevlane

Pazīmes:  Vidēja izmēra sikspārnis, apakšdelms 40  - 46 mm. Ļoti līdzīgs rūsganajam vakarsikspārnim, tikai mazāks. Atšķiras arī ar garāku muguras apmatojumu. Mati divkrāsaini – pamatdaļā tumši brūni, augšdaļā brūngani, kopumā tumšāks nekā rūsganais vakarsikspārnis. Citas pazīmes kā rūsganajam vakarsikspārnim. Izmanto ultraskaņas signālus, kas līdzīgi rūsganā vakarsikspārņa signāliem, bet ar nedaudz augstāku frekvenci; dabā abas sugas pēc signāliem grūti atšķiramas.

Sastopamība: ļoti reti, Latvijā atrodas uz sava izplatības areāla ZA robežas. Līdz šim reģistrēts tikai 4 vietās: vairākkārt noķerts Papē migrācijas laikā 1985. – 1990.g. (kopā 9 īpatņi), kā arī 3 gadījumos reģistrēts ar ultraskaņas detektora palīdzību Latvijas dienvidaustrumu daļā. Sastopamības biežums, iespējams, nenovērtēts sugas noteikšanas grūtību dēļ.

 

Barošanās biotopi: līdzīgi kā rūsganajam vakarsikspārnim, kaut gan nav apmierinošu datu konkrēti par Latviju.

Vasaras mītnes: koku dobumu suga. Latvijā kolonijas nav atrastas. Var veidot jauktas aukļkolonijas kopā ar rūsgano vakarsikspārni.

Migrācija: kaut gan konkrētu datu par pārlidojumiem no Latvijas nav, tiek uzskatīts, ka mazais vakarsikspārnis, tāpat kā rūsganais vakarsikspārnis,  ir tālmigrējoša suga.

 

Ziemošana: Latvijā neziemo.  Dienvideiropā pārziemo virszemes mītnēs.

Īpašas piezīmes: iekļauts Latvijas Sarkanās grāmatas III kategorijā.