Bats of Latvia
Ko darīt, ja Jums iekož sikspārnis?
Sikspārņi, tāpat kā citi savvaļas zīdītāji, var būt inficēti ar trakumsērgu, tādēļ jebkurā situācijā, darbojoties ar sikspārņiem, jāvelk cimdi. Sikspārņi visbiežāk pārnēsā konkrētām sikspārņu sugām raksturīgas trakumsērgas vīrusa sugas, retāk klasisko trakumsērgas vīrusu. Inficēšanās parasti notiek koduma rezultātā, kad slimā dzīvnieka siekalas nonāk brūcē, tomēr iespējama inficēšanās arī tad, ja siekalas nonāk saskarē ar bojātu ādu (nobrāzumi, saskrāpējumi, brūces).
Cilvēkiem inficēšanās risks ar kādu no sikspārņu trakumsērgas vīrusiem ir ļoti neliels, tomēr jāņem vērā, ka slimība ir letāla.
Ja sikspārnis Jums iekož, koduma vietu nepieciešams rūpīgi mazgāt ar lielu daudzumu tekoša ūdens un ziepēm (10 min), lai mehāniski attīrītu brūci no siekalām, un tad nekavējoties vērsties pie ārsta.
Uzzināt vairāk par trakumsērgu Latvijā un kā rīkoties koduma gadījumā iespējams Slimību profilakses un kontroles centra sagatavotajā informatīvajā materiālā.
Vairāk par trakumsērgas epidemioloģiju Eiropā iespējams izlasīt Pasaules veselības organizācijas (World Health Organization - WHO) trakumsērgas informācijas sistēmā.