Bats of Latvia
Ja Jūsu istabā ielidojis sikspārnis
Ja sikspārnis lidinās pa istabu, to nekādā gadījumā nedrīkst mēģināt ķert lidojuma laikā, vai dzīt prom, izmantojot slotas, segas vai tamlīdzīgus priekšmetus. Šādi Jūs sikspārni tikai savainosiet, un sikspārnis mēģinās paslēpties kādā šaurākā vietā, piemēram, aiz skapja. Ja sikspārnis ir ielidojis vakarā vai naktī, atveriet visus istabas logus, izslēdziet gaismu un aizveriet istabas durvis, ļaujiet sikspārnim pašam atrast izeju. Ja Jūs ļausiet, sikspārnis, visticamāk, izlidos pats. Ja sikspārnis lido apkārt dienas laikā, pagaidiet kamēr tas nolaižas. Sikspārni pēc nolaišanās iespējams noķert, taču to drīkst darīt tikai ar cimdiem!
Pareiza sikspārņa satveršana
Sikspārņi, tāpat kā citi savvaļas zīdītāji, var pārnēsāt trakumsērgu, tādēļ cimdu izmantošana, lai pasargātu sevi no kodumiem, ir obligāta! Ja cimdu nav, iespējams izmantot vidēji biezu auduma gabalu vai dvieli, sikspārni maigi satverot, piekļaujot tā spārnus un apakšdelmus ķermenim (skat. bildē).
Pēc noķeršanas sikspārni vēlams ievietot kartona kastē, kuras vākā ir izdurti daudzi nelieli caurumi gaisa cirkulācijai. Kastē vēlams ievietot kādu lupatu vai auduma gabalu, kurā sikspārnim paslēpties, un vienā stūri ievietot nelielu trauciņu (piemēram, pudeles korķīti) ar tīru ūdeni. Kasti ar sikspārni nepieciešams novietot kādā klusā un tumšā vietā. Ja sikspārnis ir lidotspējīgs, to iespējams vakarā pēc saulrieta izlaist ārā, atverot kastes vāku un ļaujot tam izlidot pašam, vai novietot to (izmantojot cimdus!) uz kādas augstākas virsmas, piemēram, uz koka stumbra vai zara, vismaz 1.50 m virs zemes, vai mājas pažobelē. Ja sikspārnis izskatās savainots vai novārdzis, lūdzam sazināties ar kādu no sikspārņu pētniekiem.